درس کارآفرینی: حرکت قدم به قدم

امروز نامه خداحافظی و پایان کار استارتاپ میبریم رو خوندم و به نظرم چند تا درس خیلی جالب و مهم میشه ازش گرفت و به هرکسی که دلش می خواد یه بیزینس رو شروع کنه پیشنهاد می کنم بخونتش. از بچه های میبریم هم تشکر می کنم که اینقدر منصفانه تجربه هاشون رو با همه در اشتراک گذاشتند واین کار خیلی ارزشمندی هست که معمولا کم اتفاق میفته.

خیلی خلاصه ظاهرا میبریم یه استارتاپ هست که تشویق میکنه مردم رو به جای تک سرنشینی در خودرو شخصی با دیگران همسفر بشن و اینطوری در ترافیک و آلودگی هوا هم تا‌ثیر بزارن. نمونه این ایده در اروپا هم هست و معمولا بین شرکت های بزرگ خیلی محبوب هستش به این صورت که شرکت کارمند هاش رو تشویق می کنه که با همکار هاشون که نزدیک هم زندگی می کنند مسیر رو سفر کنند و اینطوری یک ماشین کمتر لازم هست از خانه بیرون بیاد و معمولا برای انجام راحت تر هماهنگی های اینکار نرم افزار هایی مثل میبریم کار را ساده می کنند.

استارتاپ میبریم دلیل شکستش رو چیزهای متفاوتی می دونه ولی اصلی ترینش اینهاست:

۱ – تغییر فرهنگی مشتری ها که نیاز به زمان و سرمابه داره و سرمایه گذار ها معمولا انتظار درآمد بازدهی کوتاه مدت دارند.

۲ – انرژی بی دلیل گذاشتن در شروع کار بدون اینکه درست مخاطب رو بشناسن.

۳ – شناخت نادرست بازار.

۴- بی توجهی به کار تیمی.

۵- کمبود سرمایه.

من برام جالب ترین بخشش همون مورد دوم و سوم بود. به نظرم فارغ از اینکه شما یه بیزینس استارتاپی هستین یا نرم افزاری، در نهایت شما یک سرویس ارائه می کنید و لازم هست که قدم به قدم جلو برین. مشتری ها را بشناسین و از پیشنهادهاشون بهترین استفاده رو بکنین و سعی کنین براساس نیاز های مشتری تغییرات رو انجام بدین. خیلی وقت ها ما میخوایم یه چیزی بسازیم که جدید هست و سخته نظر مشتری رو دونستن و بهترین کار این هست که ایده رو به طوری ساده و بدون تمام کارآیی های نهایی به بازار معرفی کرد، محصولی ساده و تک بعدی که بر اساس نیاز مشتری و ایده های شما شکل نهاییش رو به دست میاره.

یادمه جمله معروف استیو جابز وقتی که آی پد رو معرفی کرد اینبود که ما چیزی ساختیم که شما همیشه به اون نیاز داشتین ولی از اون خبر نداشتین.این یک جمله بازاریابی بود و در واقع اپل از فروش آیفون و پیشنهاد هایی که از مردم و مشتری هاش می گرفت فهمید که ساخت آیپد هم می تونه فروش خوبی رو براش بیاره و اینطور نبود که شب بخوابن صبح بیدار بشن و بگن بریم آی پد درست کنیم.

خیلی از ما وقتی توی کوچه و خیابون بیزینس هایی رو میبینیم که نه نوآور هستن و نه جالبی خاصی دارن ولی موفق هستن به خودمون میگیم که اگه اونها می تونن پس ما هم می تونیم. 🙂 ولی چیزی رو که فراموش می کنیم این هست که اون ها با تمام ایراد هاشون بر اساس نیاز مشتری و موقعیتی که داشتن شکل اولیه خودشون رو به دست آوردن و این قدم اول قبل از تمام اون نو آوری هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *