تجربه من از دیجیتال اوشن

یکی از کارهای من توی شرکت و یا کارهای متفرقه ای که می کنم طراحی آرشیتکت سرویس هایی هست که بتونه بهترین جواب برای نیازهای اون مجموعه باشه و طبیعتا لازم هست که همیشه سرویس های جدید رو امتحان کنم و تحقیق کنم. مدت ها بود از سایت دیجیتال اوشن و راهنمایی های فوق العادشون استفاده می کردم. تقریبا این روز ها هرچیزی که مربوط به تنظیمات سرور باشه رو وقتی که گوگل می کنیم حداقل یکی از بهترین راهنمایی ها مال این سایت هست. از اون جایی که راهنمایی هاشون رو طوری نوشته بودند که شما بتونین در هر سروری چه سرور های مربوط به خودشون یا سرور های شرکت های دیگه استفاده کنین من تصمیم گرفتم برای یک پروژه کوچیک از سرویس هاشون استفاده کنم و کم تر از چند ساعت عاشق سرویس هاشون شدم.

من قبلا بین سرویس های معروف کلود از AWS آمازون استفاده کردم و هیچ تجربه ای از سرویس های گوگل ندارم. فارق از AWS هم چندین سال تجربه استفاده از شرکت آلمانی 1&1 رو دارم و همیشه به خاطر سرویس های خوبشون به مشتری و راهنمایی هاشون نصبت به AWS برای کارهای کوچیک ترجیح  دادمشون.

از نظر من نکات قوت و جالب دیجیتال اوشن اینهاست:

۱- استفاده از سرور هاشون بسیار ساده هست و همه چیز با زبان روان و راهنما های کامل نوشته شده.

۲- به جای EC2 از اسم Droplet استفاده می کنند و نصب Load balancer و یا Alert خیلی ساده تر از اون چیزی هست که فکر می کنین.

۳ – بر عکس AWS آمازون، قیمت هاشون خیلی روشن و واضح هستش.

۴- کنترل پنل بسیار ساده ای دارندو خیلی راحت میشه سرور ها رو تگ کرد و یا به یک Floating IP ارتباطشون داد. این برای پروژه های کوچیک عالی هست چون می تونین روی اون چیزی تمرکز کین که مهم هست.

البته می دونم که AWS (و حتما گوگل ) ده ها سرویس دارند که دیجیتال اوشن نداره، ولی واقعیت اینه که مگه چند در صد از پروژه ها یا استارتاپ ها از این سرویس ها استفاده می کنند. و اما نکات ضعفشون از نظر من:

۱- نداشتن (magaed) میل سرور! البته می دونم راهنمایی های زیادی روی سایتشون دارن در مورد میل سرور و اینکه چه جوری خودتون می تونین نصبش کنین و یا چه کسایی هستند که این سرویس رو ارائه  می دهند. ولی با این حال از نظر من میل سرور برای کارهای کوچیک تقریبا برای هر دامینی واجبه و هیچ کسی دوست نداره برای مدیریتش مجبور باشه به یه سرویس دهنده دیگه سر بزنه.

۲- نداشتن سرویس کاملا جدایی برای کانتینر ها. نه اینکه خیلی الان این مشکل هستش نه، در واقع من خودم همیشه ترجیح دادم خودم سرور خودم رو داشته باشم و مدیریتش کنم. ولی الان ECS آمازون خیلی پر ترفدار هست و اخیرا Fargate و Serverless هم از موضوعات trendy دنیای infrastructure هستند و جاشون به نظر من در دیجیتال اوشن خالی هستش. ( من خودمم بدم نمیاد سر فرصت یه کم باهاشون بازی کنم.)

نکته: دیجیتال اوشن به زودی برای Kurbonates داره سرویس اضافه می کنه و خیلی از جاها علامت هاش رو اضافه کرده. من خودم تا حالا استفاده نکردم ولی فکر کنم شرکت های نصبتا بزرگ براشون این مهم هست.

خلاصه اینکه اگه تا حالا وب سرویس خودتون رو انتخاب نکردین من دیجیتال اوشن رو به شما پیشنهاد می کنم.

پ.ن. وب سرویس رو بعضی ها با وب هاست اشتباه می گیرند، البته از لحاظ تکنیکی تفاوت شاید زیاد نباشه ولی اگه تازه وارد هستین هیچ کدوم از این سرور ها برای شما مناسب نیست.

راستی اگه خواستین دیجیتال اوشن رو امتحان کنین، از این لینک استفاده کنین و ۱۰ دلار برای خودتون و ۲۵ دولار برای من تخفیف بگیرین 🙂

https://m.do.co/c/34019e191f09

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *