حقوق بازنشستگی در اسلام

امروز یک روایت خیلی جالب از کتاب ‘داستان راستان’  شهید مطهری خوندم و به نظرم با وجود خیلی معمولی بودنش خیلی جالب هست، خصوصا اینکه چه طور ۱۴۰۰ سال پیش امام علی علیه اسلام این سطح از عدالت اجتماعی رو مطرح می کنند، چیزی که هنوز شاید در کشورهای پیشرفته هم به طور کامل نشه دیدش.

بحث حقوق بازنشستگی فارق از اینکه الان تا چه حد در ایران و به چه خوبی انجام میشه، اهمیتش اونجا هست که به شهروند ها نوعی آرامش از آینده میده و مقدار جرعت و ریسک پذیری مردم رو در اجتماع بالا میبره و در کل امید رو در جامعه افزایش میده. دو نکته به طور خاص در این داستان جالبه، اول اینکه پرمرد نصرانی هست و بر تصمیم امام علی هیچ تاثیری نداره و دوم اینکه پرمرد شغلش آزاد بوده و با این حال از دید امیرالمومنین باید از حق بهره ببره. در هر حال داستان از این قراره :

ادامه خواندن “حقوق بازنشستگی در اسلام”

راهرو های سبز، شهری برای آینده

یکی از جالب ترین طرح های شهرسازی پایدار انگلستان برای من راهروهای سبز هستن. مسیر هایی بین پارک های بزرگ شهر که از بین ساختمان ها و خیابانها می گذرند و مخصوص عبور پیاده هستند. متوسط طول این مسیر ها بین ۴ تا ۵ مایل هست و بهترین مسیر برای بچه ها، دوچرخه سوار ها و مردم عادی برای ورزش روزانه، پیاده روی و یا حتی رفتن به سر کار می باشند.

ادامه خواندن “راهرو های سبز، شهری برای آینده”